شما اینجا هستید: خانه / فیلم کوتاه / درباره فیلم کوتاه ( مانترا ) به کارگردانی محمد سیحونی ( به همراه گالری عکسها )

درباره فیلم کوتاه ( مانترا ) به کارگردانی محمد سیحونی ( به همراه گالری عکسها )

فیلم کوتاه مانترا ، محصول سال زمستان سال ۷۹ است .

بازیگران فیلم مانترا عبارتند از ، سعیده عرب ، محمد رضا فلاح و افسانه بشارتی
فیلمنامه این فیلم با همکاری دوست عزیزم  ، امید آهنگر بازنویسی شد . نقش من در این فیلم ، نویسنده ، کارگردان ، تدوینگر ، صداگذار و انتخاب بخشهای موسیقی بود .
با توجه به وسایل و نرم افزارهای امروزی در مقایسه با تکنیکها و دستگاههای سال ٨٠ ، تدوین و صداگذاری یک فیلم حدودا ٣٠ دقیقه ای بسیار سخت و پر هزینه بود و شاید به همین سبب بود که تدوین فیلم مانترا حدود یک سال برای من طول کشید .
فیلم مانترا ، با سیستم بتاکم ، توسط شیر مراد گودرزی تصویربرداری شده است . در نسخه قبلی فیلم ، هیچ تصحیح رنگی به کار برده نشده و این طور به نظر می رسید که تصویرها به خودی خود جذاب و دارای پتانسیل بالا هستند  . اما در نسخه فعلی امروزی ، در تمامی شاتهای فیلم ، تصحیح رنگ و نور انجام گرفت تا بین آنها مقایسه صورت گیرد .8

معنای فیلم :

مانترا از کلمه مانتره به معنی ذکر مقدس گرفته شده است . مانترا ذکر یا دعائی است که به آن معتقد باشند . در تمام دین ها نیز این واژه کاربرد دارد . یعنی به عنوان مثال ، برای مسلمانان ، صلوات یا فرستادن ذکر شفا یا دعا ، نوعی مانتره محسوب می شود .
بحث اصلی این فیلم ، راجع به گفتگوی ادیان است . در مانترا ، قصد داشته ام ، نوعی نگرش بی طرفانه به یک نوع خاص از زندگی داشته باشم . به همین علت ، موضوع داستان را بر پایه دو دین زرتشت و مسیح که هر دو قدمتی دیرینه دارند ، قرار دادم .
من این فیلم را با توجه به تحقیقاتم در زمینه نگارش فیلمنامه ، در ١٩ سالگی ساختم . شاید برترین حسن بزرگ ساخت این فیلم برای من ، تجربه اندوزی بود .

تحقیق و بررسی فیلمنامه مانترا :

نگارش این فیلمنامه توسط من ، حدود یک سال و چندی زمان برد . تحقیقات این فیلم ، هم توسط کتب معروف و منتشر شده راجع به ادیان و هم از طریق ورود به جامعه دینی زرتشتیان و همینطور مسیحیان در ایران ، به موازات صورت می گرفت . من کمابیش سعی می کردم در مراسم های خاص ، مثل تشییع ، دعاهای خاص و یا شکر گزاریها شرکت کنم و نت تهیه کنم .
همین جا لازم است از دوستان و عزیزان زرتشتی و مسیحی که مرا در تحقیق و نگارش و همچنین تولید این فیلم یاری دادند تشکر کنم .

داستان فیلم :

باربد ، پسر بچه زرتشتی ، با تمام راز و نیازش به درگاه اهورا مزدا ، پدرش را از دست می دهد . او در پی نجات مادر از شوک مرگ پدر ، او را به بیمارستان می رساند . پرستار شب ( ژانت ) که دختری مسیحی و مقید است ، نیمه های شب برای مریضهایش دعا می خواند . یکی از شبها باربد متوجه حضور پرستار در حین دعا خواندن می شود و پرستار صلیب گردنش را کنار تخت مادر به جا می گذارد .
صبح یکشنبه باربد به همراه صلیب به کلیسای مقدس که روبه روی بیمارستان است وارد شده و وارد فضائی ناشناخته می شود . او میان جمعیت نشسته و به زبان خود شروع به دعا خواندن می کند . چون نوع دعا در آن مکان متفاوت به نظر میرسد ، دوروبری هایش متعجب می نگرند . در پایان باربد ، ژانت را در کلیسا ملاقات کرده و سوالات ذهنیش را از او می پرسد .
آنها پس از بازگشت به بیمارستان ، متوجه شوک شدید مادر می شوند . مادر رفته رفته در آغوش مرگ قرار می گیرد . باربد که طاقت تکرار صحنه های مرگ پدرش را ندارد ، برای براورده شدن دعایش دوباره به معبد اهورا مزدا پناه می برد .

مانترا و حضور در جشنواره ها :21

فیلم مانترا علیرغم زمان بلند ( که اصلا مناسب یک فیلم کوتاه برای حضور در جشنواره نیست ) ، ولی موفقیتهای زیادی به همراه داشت .
شرکت در جشنواره آیینی و مذهبی
شرکت در جشنواره فیلمهای کوتاه دبی
شرکت در جشنواره فیلمهای نوجوانان شبکه اول سیما ( بازار نیمرخ ) و برنده مقام اول کارگردانی از گروه کودک و نوجوان شبکه اول
شرکت در جشنواره دانشجوئی شبکه اول سیما و راهیابی به دور هیئت داوران برای انتخاب برترین آثار و مصاحبه تلوزیونی در شبکه ٢ سیما
پخش تیزر فیلم در سیمای نوجوان شبکه ١
پخش در سینماهای سپیده ، استقلال و … در تهران و سینماهای ٢٠ شهر مهم ایران ، همراه با منتخب فیلمهای کوتاه حوزه هنری

خبر پخش فیلم مانترا در سینماهای حوزه هنری به نقل از سایت Short Film News
گالری عکسهای فیلم

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره6 ستاره7 ستاره8 ستاره9 ستاره10 ستاره (2 امتیاز , مجموع : 10٫00 از 10)

Loading...

درباره محمد سیحونی

نویسنده ، کارگردان ، تدوینگر ، تصویربردار ، مدیر جلوه های ویژه تصویری ، طراح هنری http://seymod.com/user/seyhooni

یک نظری بگذارید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

رفتن به بالا